Новгород-Сіверька гімназія №1 ім. Б.Майстренка
Новгород-Сіверька гімназія №1 ім. Б.Майстренка Новгород-сіверської міської ради Чернігівської області
logo1
logo2
Menu
 
     

Урядовий сайт для юних громадян 

Далеко не всі країни мають владні Інтернет-проекти, спрямовані на дитячу та молодіжну аудиторію. Такі сайти, зокрема, мають президент Російської Федерації (www.uznai-prezidenta.ru), та Канцлер Німеччини (www.regierenkapieren.de). З вересня 2007 року сайт для юних громадян має і Кабінет Міністрів України. На сторінках Урядового сайту для юних громадян Ви маєте можливість ознайомитися з структурою та історією державної влади в Україні, роботою Кабінету Міністрів та органів виконавчої влади. Також Ви можете дізнатися як захищати свої права, бути активним членом суспільства. http://children.kmu.gov.ua/

Большая советская энциклопедия 
http://bse.sci-lib.com

Довідник "100 видатних українців" 
http://rozum.org.ua/index.php?a=index&d=20


Український тлумачний словник 
http://language.br.com.ua 
Словник іншомовних слів 
http://www.rozum.org.ua/index.php?a=index&d=18


Великие люди: жизнеописания и биографии 
http://www.biografguru.ru


Сто великих художников 
http://www.bibliotekar.ru/100hudozh


Великие композиторы 
http://www.library.by/special/composers/index.htm

Корисні посилання

Електронні підручники для 10 класів можна скачати тут: 
www.mon.gov.ua

Електронні бібліотеки 
http://www.chl.kiev.ua – інформаційний портал для школярів 
http://.www.kazka.in.ua/index.html - сайт чарівних казок 
http://www.madslinger.com/bookvault/index.html - величезна збірка літератури з українського мовознавства

ВЕРЕСЕНЬ

1.09 - День знань.

2.09 - У1945р. підписано Акт про беззастережну капітуляцію Японії. Закінчення Другої світової війни.

 - День пам’яті Василя Олександровича Сухомлинського (1918–1970), українського педагога-гуманіста, публіциста, письменни

10.09 - День фізичної культури і спорту.

- День українського кіно.

21.09 - Різдво Пресвятої Богородиці. Друга Пречиста.

27.09 - Всесвітній день туризму.

28.09 - 1918 – народився Василь Олександрович Сухомлинський, видатний український педагог-гуманіст, мислитель, дитячий письменник, член-кореспондент АПН СРСР, заслужений учитель УРСР, директор Павлиської середньої школи.

30.09 - Всеукраїнський день бібліотек.

ЖОВТЕНЬ

Міжнародний місяць шкільних бібліотек.

1.10 - Міжнародний день музики.

- 210 років тому (1805) відбулося відкриття Волинської гімназії, яку в 1819 р. перейменовано на Кременецький ліцей – вищий навчальний заклад для дітей, що проіснував до 1834 р. і став матеріальною базою для створення в Києві університету св.Володимира (сьогодні – Київський національний університет імені Тараса Шевченка).

3.10 - 120 років від дня народження Сергія Олександровича Єсеніна (1895–1925). Російський «великий народний поет», один із засновників імажинізму, член літературної групи «Краса», що стала осередком селянських поетів, член Московського професійного союзу письменників та «Ордену імажиністів», прихильник пушкінської традиції поетичної простоти й гармонії, прийомів образної народної мови та фольклору, водночас сміливий новатор, тонкий лірик, що збагатив російський вірш засобами високої емоційної напруги, своєрідної образності та музичності; автор віршів, балад, поем, прозових творів (повість «Яр», оповідання «Поблизу Білої води», «Бобиль і Дружок»), віршів для дітей, літературно-критичних статей тощо.

 - 90 років від дня народження Гора Відала (1925—2012), американського письменника, критика.

4.10 - День працівників освіти (в Україні).

- 140 років тому (1875) відбулось урочисте відкриття Чернівецького університету з німецькою мовою викладання (у період австрійського панування), з 1920 р. в університеті було введено викладання румунською мовою (після захоплення Буковини Румунією), у 1940 р. після возз’єднання Буковини з УРСР його було реорганізовано в Чернівецький державний університет з українською мовою викладання, із 2000 р. – Чернівецький національний університет імені Ю.Федьковича.

9.10 - 130 років від дня народження Володимира Юхимовича Свідзинського (1885–1941). Український поет-лірик, літературознавець, перекладач, представник високого модернізму, творець міфософічної поезії, літературний редактор журналів «Червоний шлях», «Літературний журнал», автор поем і казок, сонетів та верлібрів, поетичних мініатюр і вражаючих антиутопій, поетичних збірок, що вийшли за життя поета «Ліричні поезії», «Вересень», «Поезії»; перекладів творів Арістофана, Овідія, «Слово о полку Ігоревім», поезій російських, грузинських, польських та ін.

14.10 - Покрова Пресвятої Богородиці. День українського козацтва.

15.10 - 400 років тому (1615) на кошти Єлизавети Гулевич (Галшка Гулевичівна) засновано Київське братство, а при ньому школу. Статут школи затверджено в 1620 р. У 1632р. школу було об’єднано з Лаврською школою Петра Могили, що поклало початок існуванню на Подолі Київського колегіуму, пізніше – Київська академія, Київська духовна академія, нині – Національний університет «Києво-Могилянська академія» (КМА).

- 155 років від дня народження Тобілевич Софії Віталіївни (1860-1953), актриси, фольклористки, письменниці, дружини І.К. Карпенка-Карого.

21.10 - Міжнародний День шкільних бібліотек.

22.10 - 145 років від дня народження Івана Олексійовича Буніна (1870–1953). Російський письменник, майстер прози, поет-лірик, перекладач, почесний член Російської АН, деякий час проживав в Україні (Харків, Одеса, Крим), у Полтаві працював у бібліотеці земської управи, вивчав усну поетичну творчість українського народу, що вплинуло на його творчу діяльність (українська тема творів «На край світу», «Лірник Родіон», «Суходіл»); у 1920р. емігрував до Франції; автор соціально-психологічної повісті «Село», оповідань і повістей «Граматика кохання», «Легке дихання», «Митькове кохання», автобіографічного роману «Життя Арсеньєва», збірки оповідань «Темні алеї», перекладів творів світової літератури, поезій Т.Шевченка, Б.Грінченка, лауреат премій імені О.Пушкіна Російської АН (тричі), Нобелівської премії (1933).

- 80 років від дня народження Бориса Ілліча Олійника (1935). Український поет, публіцист, літературознавець, державний і громадський діяч, дійсний член НАН України, Герой України, секретар правління Спілки письменників СРСР та України, народний депутат СРСР та України, віце-президент Парламентської асамблеї Ради Європи, голова комітету з Національної премії України іменіТарасаШевченка, автор поетичних збірок «Двадцятий вал», «Вибір», «Рух», «Ми знаєм, для чого жить», «Таємна вечеря» та ін.; поем «Дорога», «Доля», «Сиве сонце моє: пам’яті матері», «Трубить трубіж» та ін., (композитори на тексти поета створили низку пісень), лауреат Державної премії УРСР імені Т.Г.Шевченка (1983), лауреат Державної премії СРСР (1975), Міжнародної премії імені Г.Сковороди (1994), імені М.Шолохова (2001), премії імені Сосюри (2008).

23.10 - 95 років від дня народження Джанні Родарі (1920—1980), італійського письменника-казкаря.

24.10 - Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй. 70 років тому (1945) створено міжнародну міждержавну Організацію Об’єднаних Націй (ООН).

25.10 - 190 років від дня народження Йоганна Штрауса (1825–1899). Австрійський композитор, диригент і скрипаль, автор «віденського вальсу», що досяг класичної довершеності («На блакитному Дунаї», «Казки віденського лісу», «Весняні голоси»), творець 16 оперет, зокрема таких: «Летюча миша», «Циганський барон» та ін., творів на російські теми – вальсів «Прощання з Петербургом», «Російське село», польки «В Павловському лісі» тощо.

28.10 - День визволення України від фашистських загарбників (1944).

 — Всесвітній день мультфільмів.

ЛИСТОПАД

2.11 - 120 років тому (1895) шведський інженер-хімік і промисловець Альфред Нобель (1833–1896) склав заповіт, відповідно до якого всі його кошти мали ввійти до спеціального фонду, відсотки з якого видаватимуться у вигляді премій за найбільший внесок у розвиток фізики, хімії, фізіології й медицини, літератури, зміцнення загального миру (з 1969 р. – у галузі економічних наук). Уперше Нобелівські премії було вручено в 1901 р.

6.11 - 160 років від дня народження Дмитра Івановича Яворницького (1855–1940). Український історик, археолог, етнограф, фольклорист і письменник, лексикограф, дослідник козацької старовини, архівіст, археограф, музеєзнавець, академік АН УРСР, викладач гімназій, педагогічних курсів у Харкові й Петербурзі, приват-доцент Московського університету, професор Катеринославського інституту народної освіти (нині – Дніпропетровськ), дійсний член ВУАН, член Історико-філологічного товариства, НТШ та ін. товариств, один із діячів Катеринославської вченої архівної комісії, організатор і керівник Катеринославського губарху, творець фундаментальної «Історії запорізьких козаків» (у3 т.), автор праць «Словник української мови», «Матеріали до біографії Т.Г.Шевченка», «Архівні матеріали з історії Запоріжжя», «Звіт Катеринославського обласного музею імені А.Н.Поля».

8.11 - 115 років від дня народження Маргарет Мітчелл (1900—1949), американської письменниці.

9.11 - День української писемності та мови. День Преподобного Нестора літописця Печерського.

- 130 років від дня народження Велимира Хлєбникова (Віктор Володимирович, 1885–1922). Російський поет, представник футуризму, автор поем «Війна в мишоловці», «Берег невільників», «Праля», «Ладомир» та ін., віршів на українську тематику – «Смерть Паливоди», «Ніч у Галичині» та прозових творів «Лубни», «Малинова шабля».

13.11 - Всесвітній день доброти.

- 165 років від дня народження Роберта Стівенсона (1850–1894). Шотландсько-англійський письменник, адвокат за фахом, один із засновників неоромантизму, який ще за життя став легендою, створеною ним самим (жив на островах Океанії серед тубільців, що посилювало враження від написаних ним книг), творець блискучої стівенсонівської іронії, автор пригодницько-психологічних та історичних романів «Острів скарбів», «Катріона», «Чорна стріла» та ін., повісті «Таємнича справа доктора Джекілла і містера Хайда» – філософсько-психологічного твору, в якому розкриваються суперечності внутрішнього світу людини, її розгубленість під час кризи цінностей; збірки оповідань «Нові арабські ночі», подорожніх нарисів, віршів, есе, п’єс, збірки літературно-критичних праць «Спогади і потреби».

14.11 - 175 років від дня народження Клода Моне (1840-1926), французького

живописця.

16.11 - Міжнародний день толерантності.

17.11 - Міжнародний день студента.

19.11 - 115 років від дня народження Анни Зегерс (1900—1983), німецької

письменниці.

20.11 - Всесвітній день дитини.

- 1959 – Генеральна Асамблея ООН проголосила «Декларацію прав дитини». 1989 – Генеральна Асамблея ООН ухвалила «Конвенцію про права дитини».

25.11 - 205 років від дня народження Миколи Івановича Пирогова (1810–1881). Вітчизняний учений-хірург, патологоанатом, педагог, просвітитель-демократ, громадський діяч, професор, член-кореспондент Російської АН, основоположник воєнно-польової хірургії та хірургічної анатомії, професор і керівник Інституту практичної анатомії Петербурзької медико-хірургічної академії, учасник Севастопольської оборони 1854–55 років, діяч народної освіти в Україні, один із реформаторів системи освіти та засновників університету в Одесі, недільних шкіл, попечитель Одеського й Київського навчальних округів, творець проекту реформи школи, в якому заклав основи нової педагогічної системи; автор праць з анатомії, проблем наркозу, методики хірургії, основ кістково-пластичних операцій, педагогічних праць «Питання життя», «Про публічні лекції з педагогіки», «Про предмети суджень і дебатів педагогічних рад гімназій», «Школа і життя», «Університетське питання», «Про європейську освіту».

- 90 років від дня народження Юрія Дмитровича Бедзика (1925— 2008), українського прозаїка, драматурга.

26.11 - Міжнародний День інформації.

28.11 - День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій. Всеукраїнська акція «Засвіти свічку».

 - 135 років від дня народження Олександра Олександровича Блока (1880–1921). Російський поет і драматург, публіцист, теоретик мистецтва й літературний критик, автор символічної збірки «Вірші про Прекрасну Даму», циклу громадянської поезії «Ямби», патріотичної лірики «Батьківщина», інтимної лірики «Кармен», ліричних драм «Король на площі», «Балаганчик», «Троянда і Хрест», революційно-романтичної поеми «Дванадцять».

29.11 110 років від дня народження Гаврила МихайловичаТроєпольського (1905—1995), російського прозаїка.

30.11 - 180 років від дня народження Марка Твена (справж. – Семюель Ленгхорн Клеменс; 1835–1910). Американський письменник-гуморист, письменник фронтиру (зони контакту цивілізацій європейського типу та цивілізацій місцевих народів – індіанців), журналіст, один із засновників критичного реалізму в літературі США, в якій розкрито найтиповіші риси американського характеру – волелюбність, нонконформізм, демократизм, а також його міфологію й віру в те, що індивід може створити себе власноручно; автор романів «Пригоди Тома Сойєра» і «Пригоди Гекльберрі Фінна», історичних романів «Принц і злидар», «Янкі при дворі короля Артура», сатиричного оповідання «Таємничий незнайомець», філософського трактату «Що таке людина?».

ГРУДЕНЬ

1.12 - Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

1991 – народ України вільним волевиявленням на Всенародному референдумі підтвердив Акт проголошення незалежності України.

4.12 - Введення у Храм Пресвятої Богородиці. Третя Пречиста.

5.12 - 195 років від дня народження Афанасія Афанасійовича Фета (1820–1892). Російський поет-романтик, неперевершений майстер пейзажу, член-кореспондент Петербурзької АН, перекладач творів античних і західноєвропейських поетів, офіцер кавалерійського полку в Херсонській губернії; людина, в якій поєднувалися несумісні риси – військового, поміщика, цілеспрямованого та обережного господаря й митця, витонченого лірика, мрійника, філософа, який на власному досвіді продемонстрував, що світ складається зі звичайного життя, побуту та царства мрії; автор поезій, присвячених красі природи, картинам усіх пір року та доби, коханню (4збірки «Вечірні вогні»), перекладів праць творів А.Шопенгауера, Горація; мемуарів «Мої спогади» (у2т.), «Ранні роки мого життя».

6.12 - День Збройних Сил України.

7.12 - Свято Святої великомучениці Катерини.

8.12 - 35 років від дня народження Ірени Ігорівни Карпи (1980), української́ ́ письменниці, співачки.

10.12 - Міжнародний день прав людини.

- 1948 – Генеральна Асамблея ООН ухвалила Загальну декларацію прав людини.

14.12 - 175 років від дня народження Михайла Петровича Старицького (1840–1904). Український поет, драматург, прозаїк, перекладач, актор, режисер, театральний і культурно-громадський діяч, укладач та видавець альманаху «Рада», керівник і режисер першої об’єднаної української професійної трупи, один із корифеїв українського театру, автор пейзажної й інтимної лірики, віршів про Україну, драм «Не судилось», «Талант», «Ой, не ходи, Грицю …», «Маруся Богуславка», творець роману-трилогії «Богдан Хмельницький», романів «Молодість Мазепи», «Руїна», «Останні орли», «Розбійник Кармелюк», перекладів, видавець «Казок Андерсена», повісті «Сорочинський Ярмарок» М.Гоголя, «Сербські народні думи і пісні».

15.12 - Міжнародний день чаю.

17.12 - 245 років від дня народження Людвіга ван Бетховена (1770—1827),

німецького композитора.

19.12 - День Святителя Миколая Чудотворця.

22.12 - День Святої Ганни.

23.12 - 125 років від дня народження Володимира Модестовича Брадіса (1890–1975). Російський математик-педагог, методист, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент АПН СРСР, заслужений діяч науки РРФСР, фахівець із питань теоретичної та методичної розробки проблеми підвищення обчислювальної культури учнів, викладач Тверського інституту народної освіти, автор «Таблиць логарифмів», «Чотиризначних математичних таблиць», посібника «Методика викладання математики в середній школі».

25.12 - Різдво Ісуса Христа за Григоріанським календарем (новий стиль).

30.12 - 150 років від дня народження Джозефа Редьярда Кіплінга (1865–1936). Англійський письменник (деякий час проживав в Індії), журналіст, автор поетичних збірок, великого тому оповідань на індійську тематику «Життя дає фору», книги нарисів «Від моря до моря» (щоденник подорожей), збірок «Пісні казарми», «Сім морів» (портрет англійської армії кінця ХІХ ст.), романів «Світло згасає», «Відважні моряки», «Кім», всесвітньо популярних творів «Казки просто так» та «Книга джунглів» («Мауглі»), де використано індійський фольклор, змальовано природу країни й фантастичні пригоди хлопчика, що виріс серед звірів; лауреат Нобелівської премії (1907).

2016 рік

Цього року виповнюється:

370 років від народження Івана Ілліча Скоропадського (1646–1722), українського державного та військового діяча, учасника воєнних дій проти Османської імперії, канцеляриста, полкового писаря, генерального осавула, полковника Стародубського полку, гетьмана Лівобережної України, засновника Гамаліївського монастиря, видавця збірника законодавчих актів Лівобережжя українською мовою.

Цього року відзначається:

- 380років від заснування (1636) Гарвардського університету в Кембриджі (США, штат Массачусетс) – одного із найстаріших університетів США, створеного як коледж (привілейована середня школа) на кошти Джона Гарварда (1607–1638), англійського священника-емігранта, який лише на початку ХІХ ст. навчальний заклад став університетом. Важливу роль у його розвитку відіграв американський педагог Ч.Елліот, президент університету (1869–1909рр.).

- 285 років від виходу (1726) в Лондоні роману «Мандри Гуллівера» – вершини творчості англійського письменника Джонатана Свіфта (1667–1745).

- 235 років від написання (1781) Денисом Фонвізіним комедії «Недоросток», що є гострою сатирою на поміщиків-кріпосників та систему дворянського виховання і освіти.

- 185 років від виходу (1831) в Санкт-Петербурзі першої книжки М.В.Гоголя „Вечори на хуторі біля Диканьки”, яка принесла йому велику славу і висунула в число провідних письменників Росії.

- 185 років від виходу (1831) реалістичного роману французького письменника Стендаля (1783–1842) «Червоне і чорне» – одного із кращих творів автора, в якому показано трагічну долю обдарованого юнака у важкі часи Франції.

- 185 років від написання і виходу друком (1831) історичного роману «Собор Паризької богоматері» французького письменника Віктора Гюго (1802–1885).

- 155 років від виходу в Санкт-Петербурзі (1861) посібника для навчання грамоти українською мовою в недільних школах «Букваря южнорусского», що його уклав Т.Г.Шевченко.

- 150 років від виходу роману Ф.М.Достоєвського „Злочин і кара” (1866).

- 135 років від виходу (1881) окремою книгою роману «Брати Карамазови» Ф.М.Достоєвського (1821–1881), російського письменника.

- 135 років від виходу (1881) «Педагогического вестника» (Єлизаветград (Кіровоград), 1881–1883).

- 105 років від виходу (1911) „Малого Кобзаря” Т.Г.Шевченка, першого в історії „Кобзаря” видання для дітей.

Ювілейні дати книжок видатного українського педагога В.О.Сухомлинського

60 років від виходу книжки «Воспитание коллективизма у школьников: из опыта сельской средней школы» (Москва, 1956)

55 років від виходу книжок:

 «Виховання моральних стимулів до праці у молодого покоління» (Київ, 1961)

 «Духовный мир школьника (подросткового и юношеского возраста)» (Москва, 1961)

 «Формирование коммунистических убеждений молодого поколения» (Москва, 1961)

50 років від виходу книжки «Моральні заповіді дитинства і юності» (Київ, 1966)

45 років від виходу книжки «Методика виховання колективу» (Київ, 1971)

35 років від виходу книжок:

 «Сто советов учителю» (Іжевськ, 1981)

 «Куди поспішали мурашки: казки для дошкільного віку» (Київ, 1981)

СІЧЕНЬ

2.01 -175 рокiв від дня народження Тадея Розеславовича Рильського (1841-1902), українського культурно-освітнього діяча і етнографа.

6.01 - Святвечір. Багата кутя.

- 420 роківвід дня народженняБогдана Хмельницького, видатного політичного діяча і військового полководця.

7.01 -Різдво Господа Ісуса Христа.

8.01 - 72-а річниця визволення м.Кіровограда від німецько-фашистських загарбників.

12.01 - 140-річчя від дня народження Джека Лондона (1876-1916), американського письменника, публіциста.

14.01 - Новий рік за старим стилем. День святителя Василя Великого.

18.01-Святвечір водохресний.

19.01 - Богоявлення Господнє. Водохреще.

22.01 - День Соборностi України. Вiдзначається в Українi згiдно Указу Президента (№ 42/99 вiд 21 сiчня 1999 року), день проголошення у 1919 роцi Акта злуки.

24.01 - 240 роківвід дня народженняЕрнста Теодора Амадея Гофмана (1776-1822), німецького письменника-романтика, композитора, музичного критика, художника-декоратора, представника пізнього німецького романтизму, автора новел і повістей, романів, казок, в яких поєднані фантастика і реальність, гумор і сатира, ліризм і гротеск, комічне і трагічне, творця опер "Аврора", "Ундіна", симфоній тощо.

- 95 роківвід дня народження Григорія Олександровича Куроп'ятникова (24.01.1921 м. Кіровоград -26.02.1982),Героя Радянського Союзу (1943).

- 25.01 - День Тетяни.

27.01 - 125 рокiв вiд дня народження Павла Григоровича Тичини (1891-1967), українського поета, перекладача,державного та громадського діяча.

29.01 - День пам'ятi Героїв Крут. Вiдзначається в Українi згiдно з Указом Президента (№ 15/07 вiд 15 сiчня 2007 року). Офiцiйно цю дату почали вiдзначати пiсля того, як 29 сiчня 2007 року Президент України пiдписав Указ "Про вшанування пам'ятi Героїв Крут". 1918 - відбувся бій між київськими студентами і військами Муравйова під Крутами, під час якого в нерівній боротьбі полягло 300 юнаків, що захищали українську державність."

- 150 роківвід дня народженняРомена Роллан (1866-1944), французького письменника, лауреата Нобелівської премії (1915), музикознавця, громадського діяча, почесного академіка АН СРСР, одного з організаторів антифашистських конгресів, автора драм про Вкелику французьку революцію, музикознавчих досліджень, біографій Бетховена, Мікеланджело, Л. Толстого, творця роману-епопеї " Жан-Крістоф" (у 10-ти т.), романів "Кола Брюньйон", "Зачарована душа".

ЛЮТИЙ

10.02 - 55 роківтому (1961) Міністерством освіти УРСР затверджено "Положення про шкільну бібліотеку", в якому чітко визначено їх мету, завдання та обовязкове створення бібліотек у структурі початкової, восьмирічної й шкіл, шкіл-інтернатів та спеціальних шкіл.

12.02 - 140-роківвід дня народження Джека Лондона (1876-1916), американського письменника, публіциста.

14.02 -День Святого Валентина.

15.02 -Стрітення Господнє.

- День вшанування учасникiв бойових дiй на територiї iнших держав. Вiдзначається в Українi згiдно з Указом Президента (№ 180/2004 вiд 11 лютого 2004 року).

19.02 -165 роківвід дня народженняЯкова МихайловичаШульгин (19.02.1851-1.11.1911), українського історика, громадсько-культурного діяча, педагога, викладача історії київських та одеських гімназій.В Єлисаветграді працював контролером Державного банку у1893-1899 рр.

20.02 - Всесвiтнiй день соцiальної справедливостi. 26 листопада 2007 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 20 лютого Всесвiтнiм днем соцiальної справедливостi, який вiдзначається щорiчно, починаючи з 2009 року (резолюцiя 62/10).

21.02 - Мiжнародний день рiдної мови. Проголошений Генеральною конференцiєю ЮНЕСКО (резолюцiя 30-ї сесiї ЮНЕСКО) у листопадi 1999 року i вiдзначається кожен рiк, починаючи з лютого 2000 року.

24.02 - 230 роківвід дня народженняВільгельма Грімма (1786-1859), німецького філолога, збирача й видавця казок, професора Геттінгенського і Берлінського університетів, засновника міфологічної школи у фольклористиці, автора досліджень у галузі мовознавства, фольклору, німецької літератури епохи середньовіччя, збирача і видавця німецьких народних казок та переказів (разом з братом Якобом).

25.02 - 145 роківвід дня народженняЛесі Українки (Л. П. Косач-Квітка (1871-1913), видатної української поетеси, громадської діячки, драматурга, прозаїка, літературного критика, фольклориста, перекладача, громадської та освітньої діячки, творця педагогічної ситеми, принципів педагогіки життя, родинної, народної педагогіки, основними напрямами якої були: навчальна, репетиторська і методична діяльність, автора перекладів творів М. Гоголя, І. Тургенєва, Г. Гейне, В. Гюго, Дж. Байрона, Гомера.

27.02 -20 років тому (1991) Постановою Верховної Ради УРСР ратифіковано "Конвенцію про права дитини".

БЕРЕЗЕНЬ

3.03 -85 років віддня народженняЛеоніда Михайловича Тендюка, (1931) с. Володимирівка Кіровоградського р-ну, українського письменника.

8.03 - Мiжнародний жiночий день. Iдея проведення Мiжнародного жiночого дня вперше виникла на початку ХХ столiття. Цю дату вiдзначають жiнки в усьому свiті.

9.03- День народження Тараса Григоровича Шевченка (1814-1861), українського поета, художника, мислителя.

10.03- 150 рокiв від дня смертi Тараса Григоровича Шевченка (1814-1861), українського поета, художника, мислителя.

17.03 -115 роківвід дня народженняОлексія Семеновича Жадова (17.03.1901 – 10.11.1977) – воєначальника, Героя Радянського Союзу, Почесного громадянина м. Кіровограда. Визволяв Кіровоградщину від німецько-фашистських загарбників.

20.03 Всесвітній день сну. Відзначається в третю п'ятницю березня.

21.03- Всесвiтнiй день поезiї. Вiдзначається в цей день згiдно з резолюцiєю 30-ї сесiї ЮНЕСКО, яка вiдбулася в Парижi у 1999 році.

- 150 роківвід дня народженняЯкова ВасильовичаПаученка (21.03.1866 м. Єлисаветград - 29.10.), архітектора, автора архітектурного ансамблю історичного центру м. Єлисаветграда. В Кіровограді у 2002р. засновано обласну премію в галузі архітектури, декоративно-ужиткового мистецтва та геральдики імені Я. В. Паученка.

22.03- Всесвiтнiй день водних ресурсiв. Проголошений Генеральною Асамблеєю ООН (резолюцiї 47/193 вiд 22 грудня 1992 року).

23.03- Всеукраїнський день працiвникiв культури та аматорiв народного мистецтва. Вiдзначається в Українi згiдно з Указом Президента (№ 484/2000, вiд 21 березня 2000 року).

25.03- 85 років від д. н. Миколи Євгеновича Левандовського (1931), диктора вищої категорії державної обласної телерадіокомпанії. Працював також артистом обласної філармонії, директором міського Будинку культури, активний учасник самодіяльного театрального мистецтва. Нагороджений почесним знаком ВЦРПС „За заслуги в самодіяльному мистецтві".

27.03- Мiжнародний день театру. Вiдзначається щорiчно з 1962 року. Заснований у 1961 роцi у Вiднi на IХ конгресi Мiжнародного iнституту театру при ЮНЕСКО.

28.03 - 170 років від д. н. Роберта Ельворті (1846 – 1925), інженера - конструктора, підприємця, мецената. У 1874 р. разом з братом Томасом заснував у Єлисаветграді завод з виготовлення землеробських машин і знарядь, який вважався одним з кращих в Європі.

29.03- 50 років від д. н. Олега Микитовича Бондаря (29.03.1966 с.Мала Вільшанка Вільшанського р-ну), прозаїка, пише російською мовою в детективному жанрі.

КВIТЕНЬ

1.04 - День смiху.

- Мiжнародний день птахiв. У 1906 роцi пiдписано Мiжнародну Конвенцiю про охорону птахiв.

2.04- Міжнародний день дитячої книги (відзначається у день народження)Г.-Х.Андерсена. 175 роківвід дня народження (1840-1902) датського письменника-казкаря.

6.04– Всесвітній день мультфільмів.

7.04 -Благовіщення пресвятої Богородиці.

- Всесвiтнiй день здоров'я. У цей день у 1948 роцi набув чинностi Статут Всесвiтньої органiзацiї охорони здоров'я.

11.04- Мiжнародний день визволення в'язнiв фашистських концтаборiв. Пам'ятна дата, що вiдзначається щорiчно у цей день за iнiцiативою ООН.

12.04- Всесвiтнiй день авiацiї i космонавтики. Вiдзначається щорiчно у цей день за рiшенням Мiжнародної авiацiйної федерацiї.

- 55 років тому (1961) космонавт Юрій Гагарін здійснив перший в історії людства політ навколо Землі на космічному кораблі Восток (108 хв.).

- 35 років (12.04. 1981 ) з дня відкритя у приміщенні Кіровоградської музичної школи № 1 музею Генріха Нейгауза.

16.04- День довкiлля.Відзначається в Українi згiдно з Указом Президента (№ 855/98 вiд 6 серпня 1998 року) у третю субота квiтня.

18.04 - Мiжнародний день пам'яток i визначних мiсць. Заснований у 1983 роцi Асамблеєю Мiжнародної Ради з питань охорони пам'яток i визначних мiсць (IКОМОС) при ЮНЕСКО. Вiдзначається з 1984 року; День пам'яток iсторiї та культури. Вiдзначається в Українi згiдно з Указом Президента ( № 1062/99 вiд 23 серпня 1999 року).

21.04- 200 роківвід дня народженняШарлотти Бронте (1816-1855), англійської письменниці, представника критичного реалізму в англійській літературі, вчительки шкіл, викладача англійської мови пансіону Егера в Брюсселі, автора романів "Учитель", "Джен Ейр", "Містечко", "Шерлі", в яких порушуються проблеми жіночої рівноправності, соціальної нерівності, питання освіти (багато в чому твори автобіографічні).

22.04- Всесвiтнiй день Землi. Проголошений Генеральною Асамблеєю ООН. Знаменує початок довгострокових зусиль з охорони навколишнього середовища.

23.04- Всесвiтнiй день книги i авторського права. Вiдзначається згiдно з резолюцiєю, прийнятiй на 28-й сесiї ЮНЕСКО.

25.04 -15 років тому (2001) вийшло розпорядження Президента України "Про забезпечення навчальних закладів навчальною літературою та програмами".

26.04- День Чорнобильської трагедiї (1986).

- 30 рокiв з часу Чорнобильської катастрофи (1986), найбiльшої техногенно-екологiчної катастрофи сучасності.

30.04 - 130 роківвід дня народженняМиколи Гумільова (1886-1921), рос. поета. З 1916р. служив в Олександрійському гусарському полку, якому присвятив декілька поезій.

ТРАВЕНЬ

1-2.05 - День мiжнародної солiдарностi трудящих. Встановлено конгресом II Iнтернацiоналу (Париж, 14-21 липня 1889 року). Святковий день (ст. 73 Кодексу законiв про працю).

3.05 - День Сонця.

8-9.05 - Днi пам'ятi та примирення, присвяченi пам'ятi жертв Другої свiтової вiйни. Вiдзначається за рiшенням Генеральної Асамблеї ООН ( вiд 24 листопада 2004 року).

друга неділя - День Матерi. Вiдзначається в Українi згiдно з Указом Президента (№ 489/99 вiд 10 травня 1999 року).

14.05 - 145 рокiв вiд дня народження Василя Семеновича Стефаника (1871-1936), українського письменник).

15.05 - Мiжнародний день родини (сiм'ї). Вiдзначається щорiчно за рiшенням Генеральної Асамблеї ООН ( вiд 20 вересня 1993 року).

- День української вишиванки.

- 125 рокiв вiд дня народження Михайла Опанасовича Булгакова (1891-1940), росiйського письменника.

17.05 -Всесвітній день інформаційного суспільства.

18.05 - Мiжнародний день музеїв. Вiдзначається щорiчно за рiшенням ХI Генеральної Конференцiї Мiжнародної ради музеїв, яка вiдбулась у травнi 1977 року.

19.05 - 85 років вiд дня народженняАркадія Юхимовича Мацієвського (1931-2006), укр. скульптора, автора багатьох пам'ятників та меморіальних дошок на Кіровоградщині.

21.05 - День Європи. Враховуючи стратегiчний курс України на європейську iнтеграцiю, цей День вiдзначається згiдно Указом Президента України (№ 339/03 вiд 19 квiтня 2003 року) у третю суботу травня.

24.05 - День слов'янської писемностi i культури. Вiдзначається в Українi згiдно з Указом Президента (№ 1096/04 вiд 17 вересня 2004 року).

26.05 - 80 рокiв вiд дня народження Вiталiя Олексiйовича Коротича (1936), українського письменника, публiциста, перекладача.

31.05 - Всесвiтнiй день боротьби з тютюнопалiнням. Проводиться за iнiцiативою Всесвiтньої органiзацiї охорони здоров'я (Резолюцiя 42.19 42-ї сесiї ВОЗ.

- 90 років вiд дня народження Джеймса Крюса (1926-1997), німецького дитячого письменника, перекладача, педагога за фахом, продовжувача традицій німецької літературної класики та романтизму в дитячій літературі, творця нового типу героя: самостійного, упевненого в собі, розумного, відкритого та небайдужого; автора творів педагогічного спрямування, фантастичної повісті "Тім Талер або Проданий сміх", повістей "Коли я був королем", "Мій прадідусь і я", "Флорентіна", "Машина, яка розмовляє" та ін., лауреата німецьких премій у галузі літератури, володаря Золотої медалі Г.-Х. Андерсена (1960).

З 8.00 до 16.00
Вихідні: субота, неділя
Останній день місяця-санітарний

 1. Читачем бібліотеки може стати кожен учень, працівник гімназії.
 2. Термін користування документами, які видаються на абонементі, складає не більше 30 днів.
 3. Навчальна, методична література видається користувачам на час навчання відповідно до програм.
 4. У разі необхідності термін використання документів може бути подовжений, якщо на видання немає попиту з боку інших користувачів, або скорочений, якщо видання користується попитом.
 5. За кожний примірник користувач розписується у читацькому формулярі.
 6. Рідкісні, цінні, довідково-енциклопедичні видання видаються лише в читальному залі.
 7. Кількість документів, які видаються в читальному залі, не обмежена.
 8. Користувач повинен дбайливо ставитись до книг, отриманих з фондів бібліотеки: не псувати, не робити позначок, підкреслювань, не виривати й не загинати сторінки.
 9. У разі втрати або пошкодження документів з фонду бібліотеки, користувач повинен замінити їх аналогічними чи рівноцінними (за визначенням бібліотекаря).
 10.  За втрату книг з бібліотечного фонду, або їх пошкодження відповідальність несуть батьки або особи, під наглядом яких перебувають діти.

ПАМЯТКА ПО ВИКОРИСТАННЮ ТА ЗБЕРЕЖЕННЮ ПІДРУЧНИКІВ:

 • Одержавши підручники, обгорни їх папером або надінь обкладинки.
 • Не клади в підручники олівці, ручки та інші предмети.
 • Не згинай кутів на сторінках – кути відриваються ; зроби закладки для підручників.
 • Не малюй і не пиши в підручниках, не роби ніяких поміток.
 • Не перегинай підручник – від цього псується оправа, відриваються сторінки.
 • Якщо з підручника випадає сторінка, підклей її.
 • Перед здачею підручників до бібліотеки, приведи їх до порядку.
 • Наприкінці кожного року (учбового) або при вибутті зі школи здай усі підручники в бібліотеку.
 • Актив класу наприкінці року оцінює стан підручників.
 • Загублений або зіпсований підручник батьки учнів зобов’язані замінити новим.

Затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 14.05.1999р. №139 (зі змінами та доповненнями)

Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу

1. Загальні положення

1.1.   Бібліотека загальноосвітнього навчального закладу (надалі - навчальний заклад) є його обов’язковим структурним підрозділом, який здійснює

бібліотечно-інформаційне, культурно-просвітницьке забезпечення навчально-виховного процесу як в урочний, так і в позаурочний час. Свою діяльність організовує спільно з педагогічним колективом відповідно до планів роботи і регламентуючої документації, що затверджується директором закладу.

1.2.   Навчальний заклад забезпечує правові, організаційні, фінансові та матеріальні умови, необхідні для функціонування бібліотеки, зокрема належне зберігання, використання і поповнення фондів бібліотеки, гарантує їх цілісність, неподільність і невідчуженість. Приміщення, обладнання, майно бібліотеки утримується навчальним закладом на безстроковому і безоплатному користуванні та оперативному управлінні.

1.3.   У своїй діяльності бібліотеки керуються Законом України „Про освіту”, Законом України „Про бібліотеку і бібліотечну справу”, іншими законодавствами та підзаконними нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.

1.4.        Бібліотека навчального закладу своєю діяльністю сприяє реалізації державної політики у галузі освіти і культури; дотримується принципів гуманізації і демократизму, пріоритету загальнолюдських цінностей і моралі.

1.5.   Дане Положення визначає рівень базисних вимог до бібліотеки навчального закладу і підлягає конкретизації стосовно профільних, регіональних, організаційних особливостей та змісту роботи кожного конкретного навчального закладу.

1.6.   Бібліотека доступна та безкоштовна для користувачів, якими є вчителі, вихователі, учні, працівники навчального закладу, батьки.

1.7.         Бібліотека може надавати користувачам додаткові платні послуги згідно з чинним законодавством.

1.8.         Порядок доступу до бібліотечних фондів та іншої бібліотечної інформації, перелік основних послуг і умови їх надання визначаються правилами користування бібліотекою, які затверджуються директором навчального закладу і складаються на основі типових правил користування бібліотекою.

2. Основні завдання

2.1.         Бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів у забезпеченні всіх напрямів навчально-виховного процесу конкретного закладу у засвоєнні як програмних, так і позапрограмних вимог у самоосвіті.

2.2.         Розширення бібліотечно-інформаційних послуг на основі удосконалення традиційних і засвоєння нових форм та методів роботи. Внесення в роботу бібліотеки новітніх технологій.

2.3.         Формування в учнів умінь та навичок бібліотечного користувача, розкриття перед ними основних (модельних, базових) функцій бібліотеки, з'ясування прав і обов'язків користувача, виховання поваги до правил користувача своєї і будь-якої бібліотеки, популяризація бібліотечно-бібліографічних знань.

2.4.         Сприяння вихованню гармонійної, морально досконалої особистості, свідомої свого громадського обов'язку, відкритої до інтелектуального і творчого розвитку.

2.5.         Всебічне сприяння підвищенню фахової, педагогічної майстерності вчителів, вихователів, батьків шляхом популяризації педагогічної літератури і надання інформації про неї.

2.6.         Бібліотечно-інформаційне забезпечення особистих потреб користувачів у довільній діяльності, у профорієнтаційному визначенні.

2.7.         Виховання в учнів інформаційної культури - сталого прагнення до пошуку інформації, свідомого добору джерел, навичок систематизації та особистої оцінки.

2.8.              Координація діяльності бібліотеки з громадськими організаціями, співпраця та взаємодія з освітянськими бібліотеками та мережею бібліотек інших систем і відомств.

3. Зміст роботи

3.1.       Формує універсальний, з урахуванням профілю, бібліотечний фонд, який відповідає змісту навчання у навчальному закладі, його інформаційним і виховним функціям, запитам та інтересам користувачів, забезпечує його належне розміщення, облік і зберігання. В нього включаються: довідково-енциклопедичні, інформаційні видання з питань методики навчання, психології, підручники, навчальні посібники і дидактичні матеріали, художня література, періодичні видання, ноти, ізопродукція, кінодокументи, компакт-диски (оптичні носії), картографічні матеріали, видання, що вийшли друком як в Україні, так і за кордоном.

3.1.1.      Здійснює організацію, раціональне розміщення та облік основних і додаткових бібліотечних фондів, їх зберігання та реєстрацію.

3.1.2.      Систематично аналізує використання бібліотечного фонду, веде роботу7 з його популяризації.

3.1.3.      Обслуговує читачів у режимі роботи абонемента та читального залу.

3.2.              Формує і веде довідково-бібліографічний апарат, використовуючи традиційні і сучасні електронні носії інформації з метою багатоаспектногс бібліографічного розкриття бібліотечного фонду.

3.2.1.      Бере участь у створенні і використанні галузевих баз даних.

3.2.2.      За допомогою комунікативних мереж бібліотека відіграє роль центру інформації загальноукраїнських та світових баз даних.

3.2.3.      Вивчає інформаційні потреби вчителів, вихователів, учнів, батьків, здійснює диференційоване обслуговування читачів, використовуючи різні форми і методи індивідуальної, групової і масової роботи.

3.3.       Засобами бібліотечної роботи популяризує книгу і читання. Підвищує престиж освіченості і культурності, виходячи як з потреб суспільства, так і з природних прагнень особистості.

3.3.1.         Складає і готує списки літератури на допомогу навчально- виховній роботі закладу, виконує довідкову і інформаційну роботу шляхом масового, групового та індивідуального інформування.

3.3.2.         Веде роботу з популяризації бібліотечно-бібліографічних знань серед учнів за допомогою проведення бесід, організації книжкових виставок, оглядів, лекцій, бібліотечних уроків, надання індивідуальних і групових консультацій тощо.

3.3.3.         Спільно з учителями та громадськими організаціями проводить читацькі конференції, літературні та музичні вечори, диспути, ігри та інші масові заходи.

3.3.4.         Організовує та бере участь у науково-пошуковій та краєзнавчій роботі, що пов'язана з книгою, навчальним підручником та іншою формою інформації.

3.4.        У межах своєї діяльності бере участь у навчально-виховному процесі, в організації загальних, групових, класних, масових заходів, виставок та оглядів, передбачених планом роботи.

3.5.      Координує і кооперує свою діяльність з бібліотеками інших навчальних закладів, систем і відомств щодо спільних дій і заходів у навчальній і довільній діяльності.

3.5.1.         Реалізує можливості взаємовикористання бібліотечних фондів за допомогою внутрішнього книгообміну та міжбібліотечного абонемента (МБА).

3.5.2.         Вивчає і впроваджує в практику роботи кращий досвід бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів.

4. Управління, структура та штати

4.1        Відкриття бібліотеки здійснюється за наявності відповідної матеріально-технічної, науково-методичної бази:                         приміщення,

початкового книжкового фонду (навчального), книгосховища, абонемента, читального залу (кімнати), забезпечених необхідним бібліотечним обладнанням,                                        бібліотечною                   технікою,

комп'ютерами,охоронними і протипожежними засобами.

4.2       Забороняється використовувати приміщення бібліотеки для робіт, не передбачених завданнями бібліотеки.

4.3             Загальне керівництво, створення необхідних умов для здійснення якісної і ефективної роботи, контроль за діяльністю бібліотеки, приймання на роботу бібліотечних працівників здійснює директор навчального закладу.

Бібліотека навчального закладу не є юридичною особою. Вона може мати штамп, який містить у собі назву навчального закладу.

4.4       За організацію роботи бібліотеки, бібліотечних процесів несе безпосередньо відповідальність завідуючий бібліотекою, який підпорядковується директору навчального закладу, є членом педагогічного колективу і входить до складу педагогічної ради закладу.

4.5       Бібліотечний працівник повинен мати спеціальну бібліотечну або педагогічну освіту. Коло посадових обов’язків бібліотечного працівника визначається на підставі посадових інструкцій. Посадові оклади визначаються відповідно до діючих схем у межах асигнувань, передбачених на заробітну плату, відповідно до кваліфікаційних вимог.

4.6       Бібліотечні працівники підлягають атестації згідно з чинним законодавством.

4.7       Виконання робіт бібліотечним працівником, не передбачених даним Положенням, оплачується додатково або компенсується додатковими вихідними.

4.8       За домовленістю з директором і за наявності необхідної освіти, відповідно до чинного законодавства, бібліотечний працівник має право на педагогічне навантаження у школі: викладання окремих предметів, ведення гуртків і факультативів.

4.9             Режим роботи бібліотеки встановлюється директором навчального закладу відповідно до внутрішнього трудового розпорядку з урахуванням змінності навчання. Один раз на місяць у бібліотеці встановлюється санітарний день.

4.10 Щоденно дві години робочого дня виділяються на виконання внутрішньої бібліотечної роботи.

4.11        Бібліотечний працівник забезпечує облік, зберігання і використання всіх одиниць фонду згідно з відповідними інструктивними матеріалами Міністерства освіти України і Міністерства культури та мистецтв України, несе відповідальність за зберігання фонду згідно з чинним законодавством.

4.12Бібліотека працює згідно з планом роботи, затвердженим директором навчального закладу, який є складовою частиною плану навчально-виховної роботи закладу. Річний звіт бібліотеки є складовою частиною річного звіту закладу.

4.13 Придбання літератури та інші витрати на утримання бібліотеки передбачаються за рахунок коштів закладу відповідно до встановлених нормативів. Використовуються також і цільові вклади (дотації місцевих органів, спонсорів базових підприємств, громадських організацій, шефська допомога), надходження за додатково виконані бібліотекою роботи (послуги).

4.14                     Методично-інформаційне керівництво бібліотекою, підвищення кваліфікації її працівників забезпечують органи державної виконавчої влади, що опікуються установами освіти, регіональні методичні центри, обласні Інститути післядипломної освіти. Центральна освітянська бібліотека Інституту змісту і методів навчання Міністерства освіти України. Методичну допомогу бібліотекам надають Державна бібліотека України для юнацтва, районні, міські, обласні бібліотеки для дітей та юнацтва системи Міністерства культури і мистецтв України, спеціалізовані бібліотеки інших систем і відомств.

4.15        При бібліотеках працює читацький актив з числа учнів, учителів і батьків, який допомагає працівникам бібліотеки у виконанні бібліотечної роботи.

4.16        Для вирішення актуальних питань діяльності бібліотеки на правах дорадчого органу може бути створена бібліотечна рада, до складу якої входять працівники бібліотеки, представники педагогічного колективу, бібліотек району, громадськості, а також батьки та учні.

5. Права, обов’язки та відповідальність

5.1.    Бібліотека має право:

5.1.1.                                                         Визначати   зміст та форми своєї діяльності залежно від

завдань, зазначених у даному Положенні.

5.1.2.     Розробляти правила користування бібліотекою та іншу регламентуючу документацію, що затверджується керівником навчального закладу.

5.1.3.     Визначати згідно з правилами користування бібліотекою вид і розмір компенсаційного збитку, завданого користувачем.

5.1. Бібліотечні працівники мають право:

5.2.1.     Браги участь в управлінні загальноосвітнім навчальним закладом згідно з чинним законодавством.

5.2.2.     На вільний доступ до інформації, пов'язаної із завданнями, що стоять перед бібліотекою, а саме: до навчальних програм, планів роботи навчального закладу, його структурних підрозділів.

5.2.3.     На підтримку з боку органів освіти різного рівня та адміністрації навчального закладу в організації підвищення кваліфікації працівників бібліотек, створення необхідних умов для самоосвіти, забезпечення участі в роботі метод об'єднань, наукових конференцій, семінарів з питань бібліотечно-інформаційної та культурно-масової роботи.

5.2.4.     На атестацію згідно з нормативними актами Міносвіти України та Міністерства культури і мистецтв України.

5.2.5.     На додаткову оплату праці згідно з чинним законодавством.

5.2.6.     На щорічну відпустку в розмірі 24 календарних днів за відпрацьований рік та додаткову щорічну відпустку (до 7 робочих днів) відповідно до колективного договору між працівниками та колективом загальноосвітнього навчального закладу.

5.2.7.     На представлення до різних форм заохочення, нагород та відзнак, які передбачені для працівників освіти та культури.

5.1    Бібліотечні працівники несуть відповідальність за:

5.3.1.            Виконання трудових обов’язків згідно з нормативно- правовими актами про працю в Україні та колективним договором середнього загальноосвітнього навчального закладу.

5.3.2.     Дотримування функцій, що передбачені цим Положенням.

5.3.3.            Збереження бібліотечних фондів згідно з чинним законодавством.

Бібліотекар: Жаворонкіна Віталіна Олександрівна
Освіта: неповна вища спеціальна.

Завідуюча бібліотекою: Коробко Наталія Вікторівна

Освіта: вища економічна, неповна педагогічна

ФОНД БІБЛІОТЕКИ:
Бібліотека гімназії нараховує 22906 підручник
20446 художньої та іншої літератури

Дочірні категорії